Arduino? Nástroj pro výuku i zdroj nekonečné zábavy

Arduino? Nástroj pro výuku i zdroj nekonečné zábavy

Pokud vás zajímá, jak funguje, máte možnost se to dozvědět a zároveň si postavit vlastní zařízení. Třeba domácí meteostanici, fotopast, robota na pásech nebo chytrou domácnost se vším, co k ní patří. Vstupní branou do světa programování propojeného s praxí může být otevřená platforma Arduino – fenomenální „stavebnice“, která byla vyvinuta jako učební pomůcka. Dnes, po 16 letech od jejího představení, na ni nedají dopustit milovníci bastlení a mimo jiné našla využití i v mnoha průmyslových odvětvích.

Pokud jste o Arduinu nikdy dříve neslyšeli a netušíte, co si pod ním představit, vězte, že jde o velmi jednoduchý koncept. Základem prototypovacího ekosystému je malý jednodeskový počítač založený na mikrokontrolerech ATmega. K němu lze připojit široké spektrum součástek – displeje z tekutých krystalů, LED diody, senzory, servomotory a další komponenty. Výsledné zařízení může mít prakticky jakoukoliv podobu.

Jednoduché programování

Arduino je rozumnou volbou pro každého, kdo se chce naučit programovat, a to zábavnou formou a hmatatelným výsledkem. Programovat lze například v uživatelsky přívětivém vývojovém prostředí Arduino IDE, a to v programovacím jazyku Wiring (resp. v mírně modifikované verzi, která z tohoto jazyka vychází). Pokročilejší projekty vyžadují znalosti dalších jazyků, především C++.

Jak s Arduinem začít?

K tomu, abyste se seznámili s Arduinem, nepotřebujete nic jiného než několik základních komponentů. Tedy vývojovou desku a součástky, které jsou zapotřebí k sestrojení konkrétního projektu. Ideálním startovním bodem je Arduino Starter Kit – sada obsahující vše potřebné ke zhotovení několika vybraných projektů. Najdete v ní komponenty i detailní návody včetně kódů.

Arduino? Nástroj pro výuku i zdroj nekonečné zábavy

Práce s Arduinem je sama o sobě naprosto intuitivní. Když pomineme nutnost vytvoření programu (který si lze dohledat na webu), v podstatě jde pouze o připojení kabelů a komponentů. Proto je vhodné i pro zvídavé děti ve věku kolem 10 let.

Jednotlivé komponenty i Arduino Kit seženete ve specializovaném e-shopu laskarduino.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *