Kapitola 1-Tutoriál k PHP a MySQL: Prvé kroky s PHP

Kapitola 1-Tutoriál k PHP a MySQL: Prvé kroky s PHP

Dnes začneme s prvou kapitolou tutoriálu PHP kde si ukážeme čo potrebujeme na PHP,stiahneme si webový server,editor na tvorbu php scriptov,vysvetlíme si čo je to PHP a aká je jeho budúcnosť.

Čo je to PHP?

PHP sa priraďuje k serverovým skriptovacím jazykom. Je to technológia ktorá na rozdiel od iných scriptovacích jazykov ako JSP,ASP.NET nieje dielom žiadnej veľkej firmy ale jednotlivcov,ktorý udržujú PHP ako technológiu s otvorenýmimi zdrojovými kodmi. Keďže PHP vyniká svojou jednoduchosťou a funguje na rôznych operaačných systémov a webových serverom je veľmi obľubený a značne rozšírený. Umožnuje tvoriť dinamické webové stránky s ohromními možnosťami. Aj keď na prvý pohľad PHP vyzerá skromne,s týmto jazykom získate veľmí silný nástroj.

Viac o PHP na wikipédia.sk


Verzia PHP naších tutoriálov?

Najrozšírenejšia alebo tak povediac najviac využívaná je PHP5 tak budeme používať ju. Ale už sa presadzuje aj PHP6,takže je len otázkou času kedy 5 zanikne a nastúpi PHP6.


 

Čo budeme potrebovať pre prácu s PHP?

Tak prvé čo nam bude treba je že si musíme nainštalovať na náš PC webový server,alebo použiť nejaký hosting. Doporučujem si ho vytvoriť na svoj PC,nebudú vás trápiť výpadky hostingu,alebo na free reklama.

Ďalej budeme používať textový editor,tak ako aj pri naších turiálov v HTML použijeme PSPad,môžte stiahnuť TU

A nakoniec potrebujeme databázu MySQL ale tú už budeme mat v balíčku u webového servera.

 

Webový server s podporou PHP skriptov a databázu MySQL.

Na internete sú pár desiatok balíčkov ktoré vám automatický nainštaluju a nakonfigurujú webový server. Len málo znich ich tvorcovia aktualizujú a preto sú mnohé balíčky staré. My použijeme balíček XAMPP ktorý je podľa mňa dosť dobrý a aby som nemusel len písať, vytvoril som video vo svojom virtuálnom PC.

Takže stiahneme si inštalačný balíček. Aby sme mali rovankú verziu stiahnite si ho od nás TU a uložte si ho na plochu.

Inštalácia vo videu (nastavte si HD zobrazenie):

 

Vo videu je inštalácia,postupuje podľa nej,zobrazenie stránky na localhoste a nastavenie hesla pre databázu. Potom xampp administráciu zmažeme ktorej súbory sú v zložke htdocs kde budeme pridávať naše skripty.

Ak už teda máme xampp nainštalovaný,mal by sa nám spusťiť. Uvidíte niečo takéto:

Kapitola 1-Tutoriál k PHP a MySQL: Prvé kroky s PHP

Vidíme tam moduly Apache,MySQL a tam klikneme na START. Tým sa nam webový server zapne. Ostané moduly nepotrebujeme,takže sa o nich nebudeme starať.

Čo obsahuje tento webový server?

Apache 2.4.3-Webový server
MySQL 5.5.27-MySQL databáza
PHP 5.4.7-Podpora skriptov PHP
phpMyAdmin 3.5.2.2-Administrácia pre mysql databázu.


Kapitola 1-Tutoriál k PHP a MySQL: Prvé kroky s PHP

 

Databáza MySQL

Pre prácu zo skriptami PHP sa obvikle používa databáza. V zásade není nutná súčasť PHP ale v mnoho prípadoch je ale databáza potrebná,preto ju budeme používaAť aj my. Keďže my už MySQL máme,nainštalovala sa nám pri webovom servery tak už ju ručne inštalovať nemusíme. Pre príklad na čo sa používa databáza: Vytvoríme si napr. diskusné fórum. Bude tam možnosť registrácie,vyplnenia svojho profilu,vkladanie príspevkov a iné… Ale kde sa tieto veci uložia? Áno priamo do databázy. Vytvoríme si účet z menom Janko123 ktorému dáme napr. heslo 0123456 a tieto údaje sa pomocou php skriptov zapíšu do databázy tak,že sa tam uložia a Janko123 sa už viac nemusí registrovať. Takto to beží úplne všade. Všade kde sa registrujete,niečo vkladate,všetko sa ukladá do jednej databázy. Preto je aj kvôli bezpečnosti používať nie všade rovnaké heslá,pretože administrátor danej služby vaše údaje v databáze vidí ak niesu šifrované a tak ich môže zneužiť.


 

Otestovanie či všetko beží ako má

 

Keď sme si program nainštalovali,skusime či funguje. Prv sme si mali nastaviť heslo pre databázu ako je vo videu. Potom zmažeme obsah zložky htdocs. Webový server sa na vonok nijak neprejavuje,len čaká na príkazy od klientov. Ak program funguje správne rýchle to zistime. Otvoríme si náš prehliadač a tam kde sa píše adresa napíšeme

http://localhost/

alebo

http://127.0.0.1/

a malo by sa nám zobraziť toto

Kapitola 1-Tutoriál k PHP a MySQL: Prvé kroky s PHP

 

Ak vám to nenaskočí,tak musíte ísť pár krokov do zadu a zistiť kde ste urobili chybu. Skúste vypnuť všetke nepotrebné programy ako skype a iné,alebo spusťiť xampp ako administrátor.

One thought on “Kapitola 1-Tutoriál k PHP a MySQL: Prvé kroky s PHP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *