Víte co je DNSSEC?

Víte co je DNSSEC?

Chcete vědět, co všechno skrývá internet a lépe pochopit třeba princip fungování? Víte, jak zabezpečit vlastní doménu a neohrozit tak svoje uživatele? Internet je plný doménových jmen, která využíváme denně, protože jde o adresu www stránek a důležité je také jejich zabezpečení.

Internet jako takový si každý představí jako PC připojené k internetové síti od vybraného provozovatele. K tomu spoustu kabelů a serverů a přesměrování a tak nějak stručně funguje internet.

Ale k internetu patří ještě další velice důležitý prvek. Denně do vyhledávačů vkládáme různé názvy internetových stránek, což jsou vlastně doménová jména. Kdyby nebylo doménových jmen, tak namísto nich do vyhledávačů píšeme IP adresy, které jsou v podobě číselných kódů.

Aby tomu tak nebylo, tak nám to usnadňují právě domény ve formě různých názvů, protože jsou snadněji zapamatovatelné. Počítače však rozumí spíš číslům a od toho je zase překlad, který zajišťuje systém DNS. Hlavním úkolem DNS je poskytování informací, které jsou potřebné pro překlad doménových jmen na IP adresy a opačně.

Víte co je DNSSEC?

A právě při překladu názvů na čísla může dojít k podvržení falešné IP adresy bez toho, aby si uživatel něco všimnul. Tento útok je za účelem získání přihlašovacích údajů a hesel uživatelů a následnému zneužití třeba bankovních účtů a podobně.

A tady už docházíme k tomu co je DNSSEC. Jde především o rozšíření DNS, které slouží jako zabezpečení domény právě proti podvržení falešné IP adresy. Toto zabezpečení funguje u českých domén .CZ a ENUM domén. Právě proto jsou české domény velice populární a důvěryhodné. Provozovatelem českých domén je sdružení CZ.NIC, které je také podporovatelem zabezpečení DNSSEC.

Pokud si chcete zaregistrovat českou doménu, která je zabezpečena systémem DNSSEC, tak je potřebné vybrat si registrátora, který toto zabezpečení poskytuje. Takovým registrátorem je i společnost TELE3. Česká firma, která poskytuje internetové a telekomunikační služby.

Co se týká domén, tak společnost TELE3 poskytuje služby nejen v registraci nové domény, ale také v převodu existující domény. Znamená to, že provede převod na jiného majitele včetně hromadných převodů, pomůže vám také s vygenerováním AUTH-ID což je heslo potřebné k převodu domén a mnoho dalšího.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *