Thunderbolt 3 jako běžná výbava

Thunderbolt 3 jako běžná výbava

Původní rozhraní Thunderbolt se začalo vyvíjet před osmi lety, kdy ještě neslo názvev Light Peak. Původně jej využíval hlavně Apple, který jej integroval do Macbooku Pro a poté i do dalších počítačů. S příchodem Thunderboltu 3 se ovšem objevila velká konkurence pro klasické USB C a Intel by rád toto zařízení dostal mezi naprosté standardy. Odprostí jej od licenčních poplatků a rovněž nebude nutné využívat samostatné čipy.

Dnes problémy

Pokud byste dnes chtěli integrovat do svého zařízení podporu pro Thunderbolt 3, musíte vyřešit dvě překážky. Jednak vám bude muset posloužit samostatný řadič, který v návrhu zabere vůbec nejvíce prostoru, a zároveň bude navýšena spotřeba a hlavně je dodáván pouze Intelem. Druhou překážkou je licenční poplatek, který si Intel účtuje od každého výrobce.

Ovšem příští rok přinese změny. Thunderbolt se stane otevřenou specifikací, která zajistí, že řadiče a všechny další komponenty budou moci vyrábět i jiní výrobci než Intel. Vše navíc bude bezplatné a tak nebudou muset výrobci nic platit. A tak můžeme očekávat vznik řadičů konkurujícím těm od Intelu, a také snažší implementaci do zařízení.

Proč ne USB C?

Současná pozice USB typu C není pro uživatele zcela ideální. Na rozdíl od předchozích verzí USB totiž neplatí, že co do USB připojíte, to funguje. Za stejným konektorem totiž může být cela řáda rozhraní od USB 3.1, tak také USB 3.0 a lišit se může podpora alternate režimů.

A právě rozšíření Thunderboltu by mohlo tento problém jednou pro vždy vyřešit. Integruje totiž všechny technologie, které může nabízet i USB C, přenese všechna data rychlostí 40 Gb/s. Navíc uvolnění Thunderboltu by mohlo snížit cenu všech součástí ekosystému. A to především díky integraci do čipsetů a procesorů na straně samotných periferií. Zlevnit by pak měly také samotné kabely.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *