Proč lidé hrají online hry?

Každý si chce občas odpočinout a věnovat se tomu, co ho baví. Jedním z častých způsobů trávení volného času jsou také online hry. Jsou opravdu prospěšné v boji proti stresu a pomáhají udržovat mozek ve střehu, nebo naopak spíš škodí?

Vrtá vám hlavou, proč někteří hráči tráví hodiny času v imaginárním světě? Zkoumali to mnozí vědci z celého světa. A kupodivu tvrdí, že online hry nejsou až tak špatné. Nedávno to potvrdili i psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kteří vyvrátili skutečnost, že by hry ovládaly uživatele a způsobovaly závislosti. Pokud se někdo stane na hrách závislý, je to kvůli psychologickým předpokladům. A když udělá něco zlého, nejspíš by to udělal i bez počítačových her.

Není to jen o úniku do jiného světa

Sami hráči obvykle vysvětlují, jak jim hry pomáhají uniknout ze skutečného světa, ale tohle není to, co by nás skutečně motivovalo ke hraní her. Samozřejmě je úžasné moct zapomenout na problémy svého života a přesunout se třeba na úplně jinou planetu, nebo zpátky v čase.

Slyší na to i vývojáři her, kteří si vymýšlí neskutečné planety a příběhy, co opravdu chytnou za srdce. Někteří hráči tvrdí, že hrají kvůli příběhu. Proto i ta sebejednodušší hra má nějaký základní příběh. Dokonce i když navštívíte online kasíno, nejspíš vás tam bude čekat nový svět. Například kasíno hra Book of Ra vás zavede do starověkého Egypta a postaví do role výzkumníka. Vaším úkolem je najít mytologickou knihu přinášející bohatství. Nezní to hned zábavněji?

Jen o úniku do jiné reality to však není.

Tři základní psychologické potřeby

Psychologové často popularitu her vysvětlují naplňováním tří základních lidských potřeb, které by v reálném světě nebylo až tak snadné.

Nezávislost

Všichni toužíme být do jisté míry nezávislí. I dítě chce o určitých věcech rozhodovat samo, a zatímco ve skutečném světě mu nezbývá než poslouchat rodiče, ve hře má vlastní osud ve svých rukou. To vysvětluje například oblíbenost her Grand Theft Auto či Minecraft, kde máte v podstatě úplně volné ruce.

Nadvláda nad situací

Každý se rád cítí úspěšný a je šťastný, pokud vidí, jak jeho úspěchy přibývají. V online hrách je to opět mnohem snadnější – hráči mají radost, když se dostanou do vyššího levelu, zabijí silného protivníka nebo projedou celou dráhu bez chyby.

Sdílení s druhými

Člověk je tvor společenský, a tak není divu, že se rád podělí o své úspěchy s lidmi kolem sebe. Právě online hry tohle umožňují. Hráči se spolu pouští do boje, pomáhají si, sdílí smutek i radost z výhry. Mnoho her je postavených právě na tom, aby si museli navzájem pomáhat.

Tyto tři potřeby má člověk už odnepaměti a sociologové začínají chápat, že online hry jsou v současné době nejjednodušší způsob, jak je naplnit. To jsou tedy skutečné důvody, proč lidé prosedí tolik hodin u počítače v neskutečném světě.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *