Podle čeho v dnešní době vybírat mobilní telefon?

Dobře vybavený smartphone se spoustou nainstalovaných aplikací a s připojením k internetu je kolikrát chytřejší než jeho majitel. Polemizování, zdali je to dobře, či nikoliv, nechme na jiných. Pojďme se podívat, jak takový mobilní telefon vybrat, aby vám pomohl se vším, s čím potřebujete.

Každý používá telefon k něčemu jinému. Zejména starší lidé jej mají skoro výhradně na telefonování a posílání textových zpráv. Děti nejvíce ocení, když si na něm mohou zahrát nejnovější hry. Dospívající přes něj chtějí komunikovat s kamarády a dospělí z něj mnohdy mají pracovní nástroj. To je tedy první kritérium, které byste měli zvážit.

Na co budete telefon používat?

Jsou zařízení, jež si můžete na stavbě bez problémů dát do kapsy – odolné mobilní telefony. Pokud plánujete se svým novým mobilem natáčet podmořskou krajinu, měl by být vodotěsný. Jestli toužíte po krásných fotkách, měl by vás zajímat nejlepší fotomobil. Toužíte-li se na svém zařízení dívat na filmy, asi budete hledat něco s velkým displejem. V případě, že chcete s telefonem běhat, naopak byste se měli poohlédnout po mobilu menších rozměrů, aby se vám vešel do zadní kapsičky. Nejdříve si tedy ujasněte, co potřebujete.

Jaký operační systém požadujete?

Dnešní mobilní telefony můžeme podle operačního systému rozdělit prakticky do tří kategorií: Android, iOS a Windows Mobile. Pojďme si říct, čím se vyznačují.

Android: Android je nejrozšířenějším operačním systémem, využívají jej různí výrobci telefonů. Na ovládání je poměrně jednoduchý, pokročilým uživatelům nabízí spoustu možností. Lze si ho různě přizpůsobit, pomocí tzv. launcherů změnit vzhled apod. Jeho nevýhodou však je, že se po čase začne sekat. Záleží na tom, kolik jste za mobil ochotní utratit. Levné modely začnou být zpomalené už po několika měsících užívání.

iOS: Systém iOS používají výhradně telefony iPhone od značky Apple. Není tolik otevřený jako Android, nelze si jej přizpůsobit. Na ovládání je také jednoduchý, i když je pro uživatele ze začátku matoucí absence tlačítka zpět. Ve srovnání s Androidem běží iOS plynuleji, jelikož si jej Apple dodává pouze do svých telefonů, a tak jej může lépe optimalizovat. Nevýhodou je horší kompatibilita. K telefonu s Androidem lze bez problémů připojit třeba klávesnici, u iOS budete mít i problém nahrát do telefonu písničky nebo si nastavit svou oblíbenou skladbu jako vyzvánění.

Windows Phone: Nechceme vás nijak ovlivňovat, ale tento systém od Microsoftu je prakticky mrtvý. I Nokia, která dříve používala Windows Phone, přechází na Android. Systém Windows Phone (nebo také Windows 10 Mobile) je velmi podobný Windows 10, jak je znáte z počítačů. Má však malou podporu a je na něj dostupných málo aplikací.

Kolik peněz jste ochotní investovat?

Třeba aktuální vlajková loď společnosti Samsung stojí bezmála 30 000 Kč. Málokdo je ochotný dát za mobil tolik peněz, je to skutečně zbytečné. Na druhou stranu seženete i mobil do 5000. Určete si tedy zhruba rozsah a pak se pusťte do výběru.

Jakmile zvážíte základní kritéria, navštivte nejlépe nějaký e-shop či srovnávač, kam můžete zadat požadované parametry. Pak se vám vyfiltrují jen výsledky odpovídající vašim požadavkům. Dobré tipy na telefony najdete také na SmartMag.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *