Čína chce do konce roku postavit počítač všech počítačů

Čína chce do konce roku postavit počítač všech počítačů

Je to již několik let, co se Čína prodrala mezi top špičku majitelů těch nejvýkonnějších počítačů na světě. Nyní se dokonce drží na prvním místě a to by si také ráda ponechala a zároveň vše posunula na zcela novou úroveň.

Tato asijská velmoc má totiž v plánu postavit první prototyp exascalového počítače, tedy postavit prototyp, který bude mít jedenáctkrát vyšší výkon než současná špička v oboru jménem Sunway TaihuLight, který v benchmarku Linpack dokáže spočítat 93 PFLOPS, tedy devadesát tři biliard matematických výpočtů s pohyblivou čárkou za sekundu.

Exascalový superpočítač dosahuje výkonu jednoho EPLOPS, tedy exaflops, což odpovídá tisíci biliard výpočtů za sekundu. Čína má však před sebou opravdu těžkou práci, protože jedenáctinásobné navýšení obrovské soustavy rackových skříní není žádný med a výkon nelze navyšovat jen změnou výpočetních jednotek s rychlejšími procesory. Musí být také pracováno na lepší architektuře vzájemné komunikace výpočetních jednotek, jako jsou optické sběrnice, efektivní chlazení a další komponenty.

Superpočítač je v podstatě taková síť s tisícovkou procesorů v desítkách rackových skříních, které spolu komunikují pomocí optických vláken a dohromady vytvářejí velké množství paralelních výpočtů, které se spojují v jeden obrovský výkon.

V každém případě se o exascalovou hranici pokouší také Spojené státy, kde plánují rozjet funkční systém do roku 2023. Schyluje se tak k další bitvě mezi mocnostmi, tentokráte ne v hromadění vyšího jaderného arsenalu, ani ne v dobývání měsíce, ale ve stavbě megavýkoných počítačů.

Pokud se podíváme k nám, tak nejvýkonnější počítač u nás je ostravský Salomon, který v listopadovém testu nejvýkoněšjích počítačů na světě obsadil 67. příčku, což není vůbec špatné. Jeho výkon dosahuje hodnoty 1,5 PFLOPS. Z okolních zemí je před námi Polsko se svým Prometheem a také Německo se svým Hazel Hen. Nejvýkonnější počítač v Evropě nalezneme ve Švýcarsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *